Okullar 10 aydır kapalı, Bakanlık seyrediyor...

Okullar 10 aydır kapalı, Bakanlık seyrediyor...

TKP'li Öğretmenler 2020-2021 eğitim öğretim yılı birinci dönem sonu değerlendirmelerini paylaştığı "Pandemi ve Eğitim Raporu" raporu yayımladı. "Eğitim Sistemi Çöktü" başlığını taşıyan raporda okulların sağlıklı ve güvenli hale getirilip derhal açılması çağrısı yapıldı.

TKP'li Öğretmenler tarafından hazırlanan raporun giriş bölümünde şu ifadeler yer alıyor:

Türkiye’de yükseköğretim öncesinde yaklaşık 18 milyon 250 bin öğrenci eğitim ve öğretim görmekte, bu öğrencilerin ailelerini de birlikte düşündüğümüzde ülkenin en az yaklaşık üçte ikisi eğitim alanında yaşananlardan doğrudan etkilenmektedir.

Aralardaki sınırlı süredeki ve seyreltmiş açılmalar sayılmazsa ülkemizde yaklaşık 10 aydır okullar yüz yüze eğitime kapalıdır. Görünen odur ki doğru düzgün bir aşılama planı dahi yap(a)mayan AKP, okulların açılması için de herhangi bir hazırlık içerisinde değildir ve halen sadece yaptığı boş açıklamalarla yetinmektedir. Milyonlarca öğrenciyi birçok yönden risk altına sokan bu durum sürdürülemez. Okullar sağlıklı ve güvenli hale getirilerek, öğretmenler aşılama planı içerisinde öncelikli gruplar içerisine alınarak ve aşılanarak, milyonlarca öğrencinin tekrar yüz yüze eğitime dönmesi sağlanmalıdır. Türkiye’nin gündemine esas olarak 2020 yılı Mart ayı ile birlikte giren pandemi süreciyle birlikte okullar yaklaşık 10 aydır kapalı durumdadır. Milyonlarca öğrencinin okulların açılmaması nedeniyle aylardır evde olması, çocuklar için sadece akademik olarak değil, psikolojik, duygusal, sosyal ve gelişimsel açıdan büyük riskler ortaya çıkarmaktadır. Bugün milyon- larca öğrenci bu risklerin içinde yaşarken eğitimden kopmakta, eşitsizlikler yoksul, emekçi çocukları aleyhine derinleşmektedir.

Okulların kapanmasıyla birlikte apar topar başlanan uzaktan eğitim uygulamaları bunun maliyetlerini karşılayabilen ailelerin çocukları tarafından ulaşılabilen bir model haline gelmiş durumdadır. Pandemi öncesinde yıllardır okul dışında özel dershaneler, özel dersler yoluyla ortaya çıkan gölge eğitim sistemi bu defa ekranlara taşınmakta, yine parası olan ailenin çocuğu uzaktan da olsa eğitimden daha fazla faydalanabilmektedir. MEB’in resmi istatistiklerine göre dahi yüzbinlerce öğrencinin EBA sisteminde olmadığı görülürken, devlet okullarındaki öğrenci tamamen terk edilmekte, uzaktan eğitim mevcut eşitsizlikleri emekçi çocukları aleyhine daha da derinleştirmektedir. Öğrenciler gibi, devlet okulunda ya da özel okulunda, nerede çalışıyor olursa olsun, öğretmenler de bu süreçte çok ciddi zorluklar yaşamaktadırlar. Okulların açılması için herhangi bir çaba içerisinde olmayan MEB, öğrencilerin eğitim sürecinde tutulma sorumluluğunu da büyük ölçüde öğretmenlere bırakmıştır. Bunun yanında ayrıca özel okullarda pandemi öncesinde de ciddi olarak yaşanan hak gaspları daha da artmıştır.

Pandemi sürecinde bir taraftan işini kaybetme endişesi, diğer taraftan sağlıklı bir şekilde işe gidip çalışabilme kaygısı ve tüm bunların yanında, çocuklarının eğitimi ve içine düşürüldükleri çaresizlikle emekçi halkımız da çocuklarımızın aylardır okuldan uzakta kalmasından dolayı önemli zorluklar yaşamaktadır.

AKP iktidarının, Milli Eğitim Bakanlığı koltuğunda oturan özel okul patronu bakanın pandemi sürecindeki eğitimi yönetmek için buldukları en kolay yol okulları kapatmak, temel dertleri de özel okulların yeterli kayıt toplayarak kârlarını sürdürmesi olmuştur. MEB ilk dönemin sonuna günler kala aldığı bir kararla okullarda ve özel öğretim kurslarında 8. ve 12. sınıflar için yüz yüze kursların okulların tatil edildiği gün başlayacağını duyurmuştur. Türkiye’de ki ilk pandemi vakasının ilan edilmesinin üzerinden yaklaşık 10 ay geçmişken milyonlarca öğrencimiz 2020-2021 eğitim öğretim yılının ilk dönemini okullar kapalı olarak karşılamaktadır. Bugün bu tablonun içerisinde bırakın nitelikli eğitimi, yüz binlerce emekçi çocuğu için eğitime erişim hakkı bile bir hak olmaktan çıkmış durumdadır. 2020-2021 eğitim öğretim yılının ilk dönemi kapanırken, TKP’li Öğretmenler olarak hazırladığımız bu raporda pandemi sürecinin eğitim üzerindeki yansımalarını, öğrencilerimiz, öğretmen arkadaşlarımız ve velilerimiz üzerindeki etkilerini detaylı olarak ele alıyoruz. Talebimizi bir kez daha yineliyoruz: Bakanlık süreci seyirci koltuğundan izlemeyi bırakıp okulların sağlıklı ve güvenli hale getirilip yüz yüze eğitime açılması için derhal gerekli hazırlıkları yapmalıdır.

22 Ocak 2021
TKP’li Öğretmenler

İndir