Boyun Eğme: Avrupa Birliği Emekçi Düşmanıdır

Boyun Eğme: Avrupa Birliği Emekçi Düşmanıdır

248. sayısı “Avrupa Birliği Emekçi Düşmanıdır” manşetiyle okuyucuyla buluşan Boyun Eğme, iktidarın son dönemde hızlı bir şekilde yaptığı Avrupa Birliği ile yakınlaşma manevrasını kapağına taşıyor.

İktidarın son dönemde hızlı bir şekilde yaptığı Avrupa Birliği ile yakınlaşma manevrasını kapağına taşıyan dergi, bu manevranın ekonomik ve politik düzlemdeki olası etkilerini ve Avrupa Birliği’nin geleceğini Dayanışma Meclisi üyesi akademisyen Ekin Oyan Altundaş’a soruyor. 

MELEK İPEK Mİ SUÇLU, BU DÜZEN Mİ

Bu hafta kadın sayfasında, kendisine ve çocuklarına sistematik şiddet uygulayan eşini, cinayete teşebbüs ettiği anda öldürmesiyle geçen hafta kamuoyunun gündemine oturan Melek İpek var. Devleti, siyasetçileri ve hukuk sistemiyle bu düzenin işlenen cinayette gerçek suçlu olduğuna işaret eden Boyun Eğme, kadınlara yalnız olmadıklarını, Kadın Dayanışma Komiteleri'nin her tür dayanışma için kadınları beklediğini hatırlatıyor.

MEMLEKET UMUT DOLU

Geçtiğimiz hafta boyunca Türkiye’nin en ücra köşelerine bile komünist şair Nâzım Hikmet’i ve beraberinde temsil ettiği umudu, mücadeleyi ve insanlığı taşıyan Solcu Liseliler, Nâzım Hikmet Haftası’nda yaptıklarını Boyun Eğme dergisine anlatıyor. 

DİYARBAKIR’IN HUZUREVLERİ’NDE MÜCADELE BÜYÜYOR

Boyun Eğme bu hafta okurlarını, Diyarbakır’ın göbeğinde özellikle kadın nüfusuyla bir emekçi mahallesi olan Huzurevleri’ne götürüyor. Çocuklar için tek bir oyun alanının bile olmadığı mahallede çocukların satranç öğrendiği, resim yaptığı, kitap okuduğu bir adres haline gelen Huzurevleri Semt Evi, aynı zamanda faturaların el yaktığı şu günlerde buna karşı örülecek mücadeleyi de gündem ediyor. Semt evinin sürdürdüğü diğer çalışmalar, takvimindeki hedefler ve mücadele başlıkları Boyun Eğme’nin 248. sayısında.

TACİZCİ BAŞHEKİM, PAMUKKALE TURİZM VE DOĞA KOLEJİ

Derginin Emek-Sermaye sayfalarında bu hafta, geçtiğimiz günlerde taciz skandalıyla gündeme gelen başhekimi örgütlü eylemleriyle istifaya zorlayan İzmir Devlet Hastanesi’nin sağlık emekçileri var. Bunun yanında ödenmeyen maaşları için PE Dayanışma Ağı’nda yan yana gelen Pamukkale Turizm işçileri ve geçtiğimiz hafta Türkiye Komünist Partisi’nin yaptığı “Doğa Koleji Devletleştirilsin” çağrısına bir mektupla karşılık veren bir Doğa Koleji öğretmeni de bu haftaki Boyun Eğme’de.  

Boyun Eğme dergisini mahallenizdeki semt evlerinden, TKP bürolarından, NHKM’lerden ve kitabevlerinden edinebilirsiniz.