Boyun Eğme: Aşağı Bakmayacağız

Boyun Eğme: Aşağı Bakmayacağız

Türkiye Komünist Partisi'nin haftalık dergisi Boyun Eğme’nin 251. sayısı, Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör ataması sonrası başlayan direnişi manşetine taşıyor.

Türkiye Komünist Partisi'nin haftalık dergisi Boyun Eğme’nin 251. sayısı, “Aşağı Bakmayacağız” manşetiyle bugün okuyucuyla buluşuyor. 

AKP’nin Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör ataması üzerine beş hafta önce başlayan eylemler, öğrencilere gösterilen orantısız polis şiddetiyle birlikte geçtiğimiz hafta yeniden ülke gündemine oturdu. İşte Boyun Eğme dergisinin bu haftaki sayısı, öğrencileri, akademisyenleri ve dayanışma yankılarıyla Boğaziçi direnişini ele alıyor.

Düzen siyaseti LGBT'leri hedef gösteriyor

Geçtiğimiz hafta Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenciler tarafından hazırlanan sergide üzerinde Kabe’nin de olduğu bir resmin yer almasına gösterilen tepkiler, AKP gericiliğinin alışıldık LGBT’leri hedef alan kampanyasına dönüştü. Yetmedi, CHP de “mukaddes değerlerimiz” diyerek bu saldırıya ortak oldu. Peki düzen siyasetinin hiç bitmeyen bu nefret söylemi LGBT’leri nasıl etkiliyor? Boyun Eğme’nin 251. sayısında konuyla ilgili bir değerlendirme yapılıyor.

Suçlu sel mi, bu düzen mi?

Geçen haftanın diğer bir gündemi de İzmir’de yaşanan sel felaketiydi. Boyun Eğme'de bu hafta sel felaketine de değiniliyor. 

İzmir'de de her felaketin ardından oynatılan “kaderci” film bir kez daha döndü; valilik ve belediye bu kez de suçu yağışa attı. Oysa meteoroloji uyarmıştı. Yağış bekleniyordu. Neden felakete dönüştü? Cevabı bu haftaki Boyun Eğme’de.

Suriyeli ve Türkiyeli İşçiler Birlikte

Bu haftaki sayının Emek-Sermaye sayfalarında Suriyeli patronlarının akrabacılıkla da, milliyetçilikle de birbirlerine düşürmeyi başaramadığı Gebze Amana Foods işçileri var. Gıda işçileri birlik oldu ve sendikalaştı. 

Bir diğer mücadele haberiyse, Denizli’nin sayılı zenginlerinden olan patronlarına karşı, ödenmeyen ücretleri için Patronların Ensesindeyiz Ağı’nda bir araya gelen Pamukkale Turizm işçilerinden. Pamukkale Turizm işçileri geçtiğimiz Ekim ayından beri mücadelelerine devam ediyor ve bu kez güzel haberlerle birlikte...

Bu haftanın Hukuk Köşesi ise, marketlerdeki kuralsızlığa ve keyfiliğe karşı, Türkiye’nin dört bir yanından Birlik Sendikası’nda örgütlenen market zinciri işçilerinin sorularına ayrılıyor. 

Boyun Eğme dergisine TKP'nin semt evlerinden, bürolarından, Nâzım Hikmet Kültür Merkezleri'nden ve kitabevlerinden ulaşılabilir.