Sermaye Değil Kirazlıyayla Kazanacak

Sermaye Değil Kirazlıyayla Kazanacak

Çevreyle ilişkisini, onu talan edip paraya çevirmek üzere kuran bir düzende yaşıyoruz. Orman, sahil, dere, tepe demeden baktıkları her yerde daha fazla para arayan bu düzende çevre de alınıp satılan ve "tüketilen" bir metaya dönmüş durumda.

Patronların doğaya saldırılarından birini de son haftalarda gündemdeki yerini artıran Yenişehir Kirazlıyayla köyünde yaşıyoruz. Bölgede yaşayan insanların itirazlarını hiçe sayan Meyra Madencilik, iktidardan aldığı destekle salgın dönemi bile durmaksızın doğayı talan ediyor.

Yöre halkının tepkisine rağmen sokağa çıkma yasağında bile iş makinelerini çalıştıran şirket, arkasına aldığı destekle çalışmalarını sürdürüyor. Bu talana dur demek için harekete geçen köylülerin karşısına kaymakamıyla, jandarmasıyla iktidar dikiliyor.

Kısa süre önce kaymakam tarafından "Eylemleri sürdürürseniz para cezası keseriz" diye tehdit edilen köylüler yılmayıp harekete geçince bu kez 9 kişi ifade vermek üzere gözaltına alındı, bazılarına adli kontrol şartı getirildi.

Görülüyor ki sırtını iktidara dayayan yağmacı şirket yöre halkının mücadelesini bastırmak için türlü hukuksuzluklara başvurmaya devam edecek. Ancak Kirazlıyayla'ya bakınca görülmesi gereken asıl şey köylülerin kararlı mücadelesidir. 

Mahkeme sürecindeki ayak oyunları, jandarma ve kaymakamlık makamlarının çabaları ve iktidarın desteği hangi boyutta olursa olsun yalnız Kirazlıyayla ve komşu köylerinin değil, bütün Bursa halkının birlikte mücadelesi ile sermayenin doğayı talanına karşı duracağız. 

Siyasi, hukuki ve bilimsel tüm olanaklarımızı bu mücadeleye katacağız ve sermaye değil Kirazlıyayla kazanacak!

Türkiye Komünist Partisi 

Bursa İl Örgütü