Bu Düzende Yaşlıların Hiçbir Değeri Yok

Bu Düzende Yaşlıların Hiçbir Değeri Yok

Eskişehir Süleyman Çakır Huzurevi’nde 17’si yaşlı ve 1’i huzurevi çalışanı 18 kişinin Kovid-19 sebebi ile öldüğü geçen hafta ortaya çıktı. Pandemi süresince Eskişehir’de yaklaşık 40 kişinin öldüğü bilindiğine göre yaşanan ölümlerin yaklaşık yarısını huzurevinde yaşanan ölümler oluşturuyor.

Geçen hafta medyada yer bulan, Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer mecliste gündeme gelen bu ölümler ile ilgili bir haftalık süreçte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın hiçbir açıklaması yok, bu olayla ilgili bir soruşturma yok. Kronik rahatsızlığı olduğu söylenen çalışanların yatılı olarak çalışmaya zorlanması, huzurevi müdürü olarak bir çocuk gelişim uzmanının görevlendirildiği soruları orta yerde duruyor. Eskişehir’deki ölümlere hiç değinmeden huzurevleri ile ilgili genel bir açıklama yapan Bakan huzurevlerinde bundan sonra bir doktor istihdam edileceğini belirtmiş. Bu açıklama bakıma muhtaç yaşlıların kaldığı huzurevlerinde bir doktorun bile olmadığının itirafı olmuş. 

Salgınla mücadeleyi bir başarı hikayesi olarak pazarlayan, salgın sürecinde binlerce insanın ölümüne sebep olan diğer ülkelerin verileri üzerinde tepinen iktidar iş kendi ülkemizdeki ölümlere gelince kulağının üstüne yatıyor. 

Salgın süreci ortaya çıkarmıştır ki bu düzende yaşlılar yalnızca bir maliyet unsurudur. Emeklilik maaşları tartışmalarında da bunu ara ara dillendiren sermaye iktidarlarının gerçek yüzü salgın süresince ortaya çıkmıştır. 

Pandemi düzenin bütün acımasızlığını, birikmiş bütün sorun ve bozukluklarını abartılı bir şekilde yüzümüze vurdu. Kapitalizmin yaşlılar için yapabileceği hiçbir şey yok, onları sadece yük olarak gördükleri pandemi ile çok daha iyi anlaşılmıştır ve sosyalist bir iktidarın ilk günlerden itibaren emekçi sınıfların yaşlı kesimlerine ilişkin hızlı iyileşmeler sağlayacağı çok açıktır.

TKP Eskişehir İl Örgütü olarak huzurevinde hayatını kaybedenler ve yakınları için başsağlığı diliyor, yaşlılar için insanca bir düzen istiyoruz!

TKP Eskişehir İl Örgütü