TKP: Bu düzende paran varsa sağlığın var!

TKP: Bu düzende paran varsa sağlığın var!

TKP’nin Sesi’nde bugün GSS prim borcunu ödeyemeyen milyonlarca kişinin sağlık hizmetinden yararlanamaması kararı konu edildi. Gelen tepkiler üzerine bu karardan son anda dönülse de sağlık sistemindeki büyük sorunlar olduğu yerde durmaya devam ediyor.

Hükümetin büyük gürültü kopartarak başlattığı "herkesin sağlık sigortası" balonu patladı.

AKP'nin, "herkesin sigorta kapsamına alınacağını" ileri sürerek 2008 yılında başlattığı GSS uygulamasında asıl hedef sigorta kapsamına giren yeni yurttaşlardan para almak ve sağlıkta özelleştirmeyi yaygınlaştırarak patronlara para aktarmaktı. Öyle de oldu. 

Ücretli çalışanların dışında kalanlar, devletin belirlediği kadar yoksul olamayanlar, 18 yaşında liseyi bitirip işsiz kalanlar, üniversite öğrencilerinden 25 yaşını dolduranlar sağlık sigortası primlerini kendi ceplerinden yatırmak zorunda kaldı.

Hükümet tarafından yapılan açıklamada önce düzenli işi olmayanlara, işsizlere, asgari ücretliden bir kuruş fazla geliri olup prim ödemesini denkleştiremeyenlere sağlık hizmeti sunulmayacağı söylendi. 1 Ocak 2020 itibariyle Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcunu ödeyememesi nedeniyle 5 milyon yurttaşın sağlık hizmeti alması engelleneceği açıklandı. Karardan son anda dönülse de atılan adım iktidarın niyetlerini açığa çıkardı.

TKP’nin Sesi’nde bugün kapitalist sağlık sisteminde kendi primini yatırmak zorunda kalan emekçilerle, yatıramadığı için hastane kapısından dönmek zorunda kalan milyonlar konu edilerek, tüm yurttaşlar için eşit ve parasız sağlık hakkının yalnızca sosyalizmde mümkün olabileceği anlatıldı. 

Youtube:

https://www.youtube.com/watch?v=N1-1-gPSaJ8&feature=emb_title

Spotify:

https://open.spotify.com/episode/1OmDkCZReZcR1ucNFU0bRI

Soundcloud:

https://soundcloud.com/tkpninsesi/tkpnin-sesi-8-ocak-2020-carsamba

Apple Podcasts:

https://podcasts.apple.com/tr/podcast/tkpnin-sesi-8-ocak-2020-%C3%A7ar%C...