Samsun’da TKP’den “Su zammı geri alınsın” kampanyası

Samsun’da TKP’den “Su zammı geri alınsın” kampanyası

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin su zammına yönelik tepki hızla büyüyor. Samsunlu TKP’liler, zammın geri alınmasını talep eden imza kampanyalarını bir basın açıklamasıyla duyurdular.

31 Mart seçimleri öncesi şebeke suyuna indirim yapan Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin seçimin ikinci ayı dolmadan suya yüzde 25, sayaç okumaya yüzde 150 zam önerisi yapması geçtiğimiz hafta tepkilere neden olmuştu.

Samsun Kanalizasyon ve Su İdaresi (SASKİ) komisyonunda önerinin görüşüldüğü saatlerde TKP Samsun İl Örgütü, “Samsun’un musluklarından zam damlıyor” başlıklı bir açıklama yapmıştı. TKP,
Samsunlu tüm yurttaşları, krizin ve borçlu belediyelerin faturasını halka ödetmeye çalışanlara karşı haklarına sahip çıkmaya çağırmıştı.

http://haber.sol.org.tr/turkiye/tkp-samsun-il-orgutunden-aciklama-samsunun-musluklarindan-zam-damlayacak-263400

Zam önerisinin komisyondan geçmesinin ardından zam kararına yönelik tepkiler büyüyor.

TKP Samsun İl Örgütü, “Ucuz suya erişim hakkımızı geri istiyoruz, SASKİ’nin zammı geri alınsın!” talebiyle bir imza kampanyası başlattı. Atakum ilçesinde hafta sonu başlatılan kampanya İlkadım ilçesinde bir basın açıklaması eşliğinde ilan edildi. Basın açıklamasının ardından kurulan stant büyük ilgi görerek Samsun halkının zamma dönük tepkisini yansıttı.

Açıklamayı okuyan Samsun İl Başkanı Belma Nur Kartal, trilyonluk projelerle gelen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in ilk işinin, halkın ucuz su içme hakkına saldırmak olduğunu söyledi. 

Kartal, “Belediyecilik, ‘gönül işi’ deyip parayla siyaset yapanların işiymiş, bir kez daha halkımız görsün. Gönül belediyeciliği, parayla hak satmakmış, halkımız görsün. Gönül belediyeciliği, zengin iftar sofralarında oruç açıp halkı açlığa ve susuzluğa mahkûm etmekmiş, bir kez daha yurttaşlarımız görsün de tanısın aşımıza, ekmeğimize göz koyanları” ifadelerini kullandı.