NATO'ya karşı imza kampanyası

NATO'ya karşı imza kampanyası

Türkiye Komünist Partisi, Türkiye’nin NATO’dan çıkması ve İncirlik Üssü’nün kapatılması için imza kampanyası başlattı. Hafta sonundan itibaren Türkiye'nin birçok meydanında ve caddesinde yaygın bir çalışma yürütecek olan Türkiye Komünist Partisi, bu başlıkla çıkan Boyun Eğme dergisini de binlerce kişiye ulaştıracak.

Emperyalizm. AKP’li yıllarda yasak ilan edilmiş bir kelimeydi.

Liberallere bakarsanız, emperyalizm yoktu. Uluslararası toplum vardı ve ABD, Avrupa Birliği gibi büyük güçler ileri uygarlıklar olarak görülmeli, emperyalist denilerek mücadele etmek yerine uygarlık ve demokrasinin yayılmasına hizmet etmeleri sağlanmalıydı.

Emperyalizm kelimesini fazla kullananlarsa düpedüz milliyetçiydi, liberallere göre.

Gerici milliyetçi takımı ise aslında aynı noktadaydı. Büyük Türkiye, bölgesel liderlik için büyük devletlerle işbirliği yapmalı, Avrupa Birliği, ABD gibi güçleri sömürücü düşmanlar olarak değil, pazarlık yapılması gereken etkili güçler olarak görülmeliydi. Amerika’nın bölgedeki askeri varlığı, hatta işgalleri bile “dünyanın bir gerçeği” idi.

Sonra durum biraz değişti.

Aslında, sermaye düzeninin ilkelerinde ve hedeflerinde hiçbir şey değişmedi ama artık herkes emperyalizme meydan okuyor. AKP’lilerin nutuklarına bakarsanız Türkiye artık batıya bağımlı değil. ABD’nin her dediğini yapan, Almanya’yı vazgeçilmez bulan Türkiye yok artık. ABD’ye sormadan ordularını harekete geçiren, Almanya’ya ültimatomlar veren Türkiye gelmiş yerine.

Nutuk çektiklerinde söyledikleri bunlar.

İşe gelince durum bunun tam tersi. Amerikan üsleri yerinde duruyor, AKP her hafta ABD, Almanya, İngiltere gibi emperyalist odaklarla güven tazeleme hamleleri yapıyor.

Gerici sermaye sınıfı ve AKP iktidarı emperyalist düzen içinde kendine yeni roller bulup makbul ortak olarak yoluna devam etmekten başka bir amaç gütmüyor.

Komünistler, bu oyunu bitirmek, hamburger milliyetçilerinin maskesini indirmek kararlılığında.

Cargill, NATO, Patriot füzesi, BP, Shell, Mc Donald’s.

Emperyalist sömürüye son vermek, bir yabancı güç değil Türkiye’nin zenginlerini varlığının  parçası yapmış bir sömürü birliği olarak emperyalizme kapıyı göstermek gerekiyor.

Bunun için hemen yapılabilecek, yapılması gereken şeyler var.

TKP, bunun çağrısını yapıyor: NATO’dan çıkılsın, İncirlik üssü kapatılsın.

Türkiye’nin NATO’dan çıkması ve İncirlik Üssü’nün kapatılması için imza kampanyası başlattık. Kampanyaya sen de katıl, metni imzala, imzalat, yaygınlaştırılmasına destek ol.


 

İndir