Gözaltına alınan üniversiteli gençler serbest bırakılmalıdır

Gözaltına alınan üniversiteli gençler serbest bırakılmalıdır

Gar Katliamı'nın ikinci yıldönümünde İstanbul Üniversitesi'nde yapılan anmada onlarca öğrenci darp edilerek gözaltına alındı.

10 Ekim katliamının 2. yıldönümünde İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü’nde gerçekleştirilen eyleme AKP ve Rektörlüğün talimatıyla kolluk kuvvetleri saldırmış, onlarca üniversiteli darp edilerek gözaltına alınmıştır. Gözaltına alınan gençlerden 12'si TKP'nin gençlik örgütü olan Türkiye Komünist Gençliği (TKG) üyesidir.

Türkiye’yi gerici örgütlerin katliamlar düzenleyebildiği bir ülke haline çeviren, kirli hesapları için bu ülkenin gençlerini sınır dışı operasyonlarda ölüme yollayan, komşu ülkelerdeki gerici terör örgütlerine destek sağlayan AKP hükümetidir.

10 Ekim’de gerçekleşen katliamı protesto etmek için bir araya gelen üniversitelilere bu şiddetle saldırılmasının sebebi ise AKP’nin katliamdaki suç ortaklığıdır.

Katliamın sorumluları açık ve ortadayken, katliamı protesto edenlere dönük müdahaleler ancak AKP’nin suç listesini kabartmaktadır. Kent merkezlerinde ve üniversitelerde protesto eylemlerine dönük müdahaleler sonlandırılmalıdır.

Darp edilerek gözaltına alınan TKG üyeleri ve diğer üniversiteliler derhal serbest bırakılmalı, maruz bırakıldıkları kötü muameleye son verilmelidir.

 

10 Ekim 2017